23.01 - 30.05
 
Niepokorni, niezłomni, wyklęci - cykl filmowy
cena: wstęp wolny
zobacz opis
23.01.2012
godz. 13:00
Historia Kowalskich (+ spotkanie z reżyserem)
godz. 16:00
Historia Kowalskich (+ spotkanie z reżyserem)
29.02.2012
godz. 13:00
Więźniarki (+ spotkanie z reżyserem)
28.03.2012
godz. 13:00
Kadry - historia NSZ (+ spotkanie z reżyserem)
25.04.2012
godz. 13:00
Oni szli szarymi szeregami (+ spotkanie z reżyserem)
30.05.2012
godz. 13:00
Byłem żołnierzem AK




Historia Kowalskich (+ spotkanie z reżyserem)
reżyseria: Arkadiusz Gołębiewski, Maciej Pawlicki
występują: Maja Barełkowska, Artur Lis, Jolanta Grusznic-Nowicka
szczegóły: dokument fabularyzowany, Polska, 2009, 70 min.


Film opowiada o Polakach zamordowanych za udzielanie pomocy swym sąsiadom - Żydom. Jego temat odnosi się do mordu dokonanego na ludności cywilnej przez niemieckie oddziały żandarmerii dnia 6 grudnia 1942 roku w miejscowości Stary Ciepielów i Rekówka na Mazowszu. Spalono wówczas żywcem 34 osoby, a wśród nich Adama i Bronisławę Kowalskich wraz z ich pięciorgiem dzieci. W Ciepielowie, typowym polskim miasteczku, przed wojną zamieszkiwała w symbiozie społeczność polska i żydowska. Mord sprzed 66 lat nadal owiany jest milczeniem. We wspomnieniach krewnych wywołuje ciągle silne emocje. Konstrukcja filmu oparta jest na relacjach naocznych świadków tragedii, członków rodzin kolejnych pokoleń zamordowanych, relacjach osób badających tło mordu, a także fabularnej inscenizacji wydarzeń z tamtych dni.


Więźniarki (+ spotkanie z reżyserem)
reżyseria: Piotr Zarębski
szczegóły: dokumentalny, Polska, 2008, 87 min.


Zosia najlepiej zapamiętała stukot ciężkich butów na klatce schodowej. Przyszli po nią rano, zapukali do drzwi, weszli do środka, może nawet kilkunastu ubranych po wojskowemu funkcjonariuszy. Potem był dźwięk zatrzaskiwanych kajdanek i wielogodzinne przeszukiwanie mieszkania. Pamięta też rozmowy intruzów zastanawiających się głośno nad wymiarem grożącej jej kary. Kolejna wspomina długą drogę do aresztu, częste zmiany kierunku jazdy i złowrogie uwagi konwojentów, wymieniane półszeptem, lecz tak, by zatrzymana słyszała. Wszystko to miało już na początku złamać ducha wrogów władzy PRL-u. Później zaczęło się śledztwo. W trakcie codziennych, trwających kilka godzin przesłuchań prokuratorzy starali się obnażyć zbrodnicze zamysły schwytanych prowodyrek. W oczach oskarżycieli wina była niewątpliwa - kobiety były odpowiedzialne między innymi za nawoływanie do strajków w swoich zakładach pracy, za drukowanie bądź posiadanie antypaństwowych ulotek. Pokazowy proces zbrodniarek miał być przestrogą dla innych krnąbrnych i niepokornych młodych ludzi, dlatego przewodniczący sądów doraźnych w większości podzielili zdanie prokuratorów. Siedem młodych dziewcząt zaangażowanych w działalność "Solidarności" znalazło się w zakładach karnych. Czekały je lata tułaczki po polskich więzieniach. W końcu trafiły na siebie, do jednej celi w więzieniu w Fordonie. Podnosiły się wzajemnie na duchu, zdecydowały się także na wspólne stawienie oporu władzom więziennym. Jako "polityczne" były darzone szacunkiem przez inne więźniarki, razem starały się dotrwać do końca kary w nadziei, że po wyjściu na wolność ułożą sobie życie w nowej, lepszej Polsce... Po wielu latach scenarzysta Jacek Indelak i reżyser Piotr Zarębski dotarli do siedmiu przyjaciółek. Kobiety, z których większość po upadku PRL wybrała życie na emigracji, opowiadają przed kamerą o trudach więziennej codzienności, wspólnej walce o wolność, nadziejach na przyszłość i rozczarowaniach, gdy już przyszło im opuścić mury zakładów karnych.


Kadry - historia NSZ (+ spotkanie z reżyserem)
reżyseria: Jerzy Zalewski
szczegóły: dokumentalny, Polska, 2006


Na przełomie lat 90. XX w. i pierwszej dekady nowego stulecia wnuk płk. Ignacego Oziewicza - Jan Białostocki, własnym sumptem i za własne pieniądze zorganizował serię notacji żołnierzy NSZ (łącznie ok. 100 godzin nagrań). Tytaniczna praca kilku filmowców doprowadziła do powstania niezwykle bogatego zbioru materiałów filmowych - wspomnień Żołnierzy Wyklętych. Na bazie tych materiałów w 2006 roku powstał dokument, prezentujący historię uformowania się NSZ oraz działalność w okresie okupacji niemieckiej. Produkcja z założenia jest pierwszym odcinkiem cyklu "Kadry".


Oni szli szarymi szeregami (+ spotkanie z reżyserem)
reżyseria: Mariusz Malec
występują: Lesław Żurek, Maciej Zacharzewski, Bartłomiej Firlet, Aleksandra Prykowska
szczegóły: dokument fabularyzowany, Polska, 2010, 84 min.


Film pokazuje historię jedynej w skali świata organizacji podziemnej, która w czasie II wojny światowej na równi stawiała edukację młodych ludzi i walkę o niepodległość. Jest to opowieść o młodości skażonej wojną, o przyśpieszonym dojrzewaniu oraz edukacji patriotycznej. Obraz opisuje losy dwunastolatków i osiemnastolatków, Zawiszaków i żołnierzy Grup Szturmowych, Bojowych Szkół, a także życie młodych w okupowanym kraju.



Byłem żołnierzem AK
reżyseria: Marek Widarski

Stanisław Krupa był harcerzem Szarych Szeregów, podchorążym batalionu "Zośka", z którym przeszedł powstańczy szlak bojowy - od Woli po Czerniaków. Po aresztowaniu przez UB był więziony w gmachu przy Rakowieckiej. Swoje wspomnienia zawarł w książce "X Pawilon". Jego historię przedstawia film Marka Widarskiego "Byłem żołnierzem AK". To barwna opowieść o życiu według pewnych zasad i wartości, przypominająca o losach pokolenia.
02.03 - 07.03
 
Moja łódź podwodna
cena: 10 zł
zobacz opis
02.03.2012
godz. 20:00
Moja łódź podwodna
03.03.2012
godz. 20:00
Moja łódź podwodna
04.03.2012
godz. 20:00
Moja łódź podwodna
05.03.2012
godz. 20:00
Moja łódź podwodna
06.03.2012
godz. 20:00
Moja łódź podwodna
07.03.2012
godz. 20:00
Moja łódź podwodna

reżyseria: Richard Ayoade
występują: Noah Taylor, Craig Roberts, Paddy Considine
szczegóły: dramat/komedia, USA, Wielka Brytania, 2010, 97 min.


Komedia, której główny bohater – 15-letni Olivier Tate – ma w życiu dwa cele: stracić dziewictwo przed kolejnymi urodzinami i nie dopuścić, by matka porzuciła ojca dla pewnego okultysty. Jego broń to potoki słów i niemal absolutna wiara w siebie. "Moja łódź podwodna" jest reżyserskim debiutem Richarda Ayoade, który do tej pory zdobywał popularność pisząc scenariusze, występując w telewizyjnych komediach oraz realizując teledyski m.in. dla zespołów Arctic Monkeys, Kasabian i Yeah Yeah Yeahs. W filmie w rolach głównych wystąpili Noah Taylor ("Podwodne życie ze Stevem Zissou"), Paddy Considine ("Ultimatum Bourne’a"), Sally Hawkins (zdobywczyni Złotego Globa za "Happy-Go-Lucky") oraz debiutant Craig Roberts. Scenariusz "Mojej łodzi podwodnej" oparty jest na powieści Joe Dunthorne’a, za którą młody autor otrzymał nagrodę im. Curtisa Browne’a. Film zdobył wyróżnienie BIFA (British Independent Film Award) za najlepszy scenariusz (był również nominowany w czterech innych kategoriach), zaś sam reżyser otrzymał nominację Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych w dziedzinie "Najlepszy debiutujący brytyjski reżyser, scenarzysta lub producent".

Humor powieści w dużej mierze opiera się na napięciu pomiędzy tym, co według nas zdarzyło się naprawdę, a sposobem, w jaki Oliver opisuje swoje przeżycia. Musieliśmy znaleźć metodę na skuteczne oddanie tego napięcia w filmie. Postanowiliśmy zachować brak wiarygodności Olivera jako narratora, ale zestawić jego opowieści z obiektywną rzeczywistością, a nie tylko tą opisywaną przez chłopaka. Mimo to, film pozostaje mocno subiektywny. Sądzę, że Eric Rohmer potrafił wspaniale osiągnąć ten efekt. Jego „Miłość po południu” była dla mnie ważnym punktem odniesienia. Myślę, że film w znacznym stopniu odbiega od książki, ale mam nadzieję, że postać Olivera Tate’a nie zatraciła charakteru, jaki nadał jej Joe - komentuje twórca. Zazwyczaj filmy opowiadające o nastolatku pokazują głównego bohatera w przychylnym świetle. Młody protagonista zwykle przedstawiany jest jako ten niewinny. Podoba mi się to, że Oliver jest dosyć wredny, nieprzystępny i egocentryczny. Bardzo mnie to zainteresowało, podobnie jak jego narracja – przezabawna i pompatyczna. Zawsze lubiłem książki, które opowiadają o ludziach w tym wieku, jak „Buszujący w zbożu”, „Franny i Zooey”, czy też filmy – „Absolwent”, „Moja siostra”, „Harold i Maude” - dodaje Ayoade.

Olivier Tate mówi o filmie:

Od dawna czekam na film o moim życiu. Nazywam się Oliver Tate. Ten film uchwyci moje specyficzne cechy, pokaże na przykład, jak uwodzę moją koleżankę z klasy Jordanę Bevan za pomocą siły umysłu. Ponadto, ponieważ małżeństwo moich rodziców jest zagrożone przez mężczyznę prowadzącego kursy doskonalenia kondycji psychofizycznej, w filmie zapewne znajdą się sceny, w których wymyślnie go uśmiercam. Będą ujęcia śmigłowców. Będą zdjęcia w zwolnionym tempie, ale także momenty transcendencji, gdy wyleczę ojca z depresji. Znając mnie, a znam się nieźle, zdziwię się, jeśli film będzie trwał krócej niż trzy godziny. Informacja dla prasy: przy opisywaniu filmu należy używać przymiotników „olśniewający” i „porywający”, a także zwrotu „epokowe osiągnięcie”.



Opis i materiały dystrybutora Gutek Film


02.03 - 07.03
 
Idy marcowe
cena: 10 zł
zobacz opis
02.03.2012
godz. 18:00
Idy marcowe
03.03.2012
godz. 16:00
Idy marcowe
godz. 18:00
Idy marcowe
04.03.2012
godz. 16:00
Idy marcowe
godz. 18:00
Idy marcowe
05.03.2012
godz. 18:00
Idy marcowe
06.03.2012
godz. 18:00
Idy marcowe
07.03.2012
godz. 18:00
Idy marcowe

reżyseria: George Clooney
występują: Ryan Gosling, George Clooney
szczegóły: dramat, USA, 2011, 101 min.


Film w reżyserii George’a Clooneya, którego światowa premiera uświetniła otwarcie ostatniego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Trzymająca w napięciu historia pokerowej rozgrywki kandydata na prezydenta USA - Mike Morrisa (w tej roli sam twórca, nagrodzony Oscarem za kreację w „Syrianie”) z czyhającymi na każde jego potknięcie przeciwnikami i wszędobylskimi dziennikarzami. Szanse polityka na elekcję staną pod znakiem zapytania, kiedy w jego sztabie pojawi się asystentka - emanująca młodzieńczym entuzjazmem i erotyzmem Molly (Evan Rachel Wood). Dziewczyna szybko zawróci w głowie młodemu, błyskotliwemu doradcy Morrisa (nominowany do Oscara za „Szkolny chwyt” Ryan Gosling) i pozna najskrzętniej skrywane tajemnice kampanii. Związki bohaterki ze sztabem kandydata na prezydenta okażą się jednak o wiele bardziej skomplikowane... Warto dodać,że ze względu na osiągnięcia reżyserskie Clooneya (sześć nominacji za „Good Night and Good Luck”) oraz imponujący dorobek jego gwiazd (m.in. Phillip Seymour Hoffman - nagrodzony Oscarem za wirtuozerską kreację Trumana Capote), prasa jednogłośnie okrzyknęła „Idy Marcowe” pewniakiem zbliżających się Oscarów i Złotych Globów. Okazuje się, że zasadnie - film otrzymał aż cztery nominacje do nagrody Złotych Globów (Najlepszy Film, Najlepszy Aktor (Ryan Gosling), Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz) oraz nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Scenariusz Adaptowany.



Opis i materiały dystrybutora Kino Świat

09.03 - 14.03
 
Żelazna dama
cena: 10 zł
zobacz opis
09.03.2012
godz. 20:00
Żelazna dama
10.03.2012
godz. 16:00
Żelazna dama
godz. 20:00
Żelazna dama
11.03.2012
godz. 16:00
Żelazna dama
godz. 20:00
Żelazna dama
12.03.2012
godz. 20:00
Żelazna dama
13.03.2012
godz. 20:00
Żelazna dama
14.03.2012
godz. 20:00
Żelazna dama

reżyseria: Phyllida Lloyd
występują: Meryl Streep, Jim Broadbent, Olivia Colman
szczegóły: komediodramat/biograficzny, Wielka Brytania, 2011, 110 min.


Niezwykły portret Margaret Thatcher – pierwszej w historii pani premier Wielkiej Brytanii, która pokonała bariery pochodzenia i płci, by stać się jedną z najbardziej wpływowych kobiet XX wieku. Miała piskliwy głos, własny pogląd na każdy temat i niezwykły tupet. Zanim stała się jedną z najbardziej liczących się postaci współczesnego świata, jej kapelusz i nieodłączne perły budziły pobłażliwy uśmiech. W filmie Phyllidy Lloyd obserwujemy jak z pyskatej Maggy rodzi się "Żelazna Dama", której czarna torebka do dziś jest symbolem rządów silnej ręki. Meryl Streep za rolę sławnej Brytyjki, doskonale radzącej sobie w świecie zdominowanym przez mężczyzn, otrzymała już Złotego Globa. Obecnie walczy również o statuetkę Oscara.



Opis i materiały dystrybutora Best Film

09.03 - 14.03
 
Rzeź
cena: 10 zł
zobacz opis
09.03.2012
godz. 18:00
Rzeź
10.03.2012
godz. 18:00
Rzeź
11.03.2012
godz. 18:00
Rzeź
12.03.2012
godz. 18:00
Rzeź
13.03.2012
godz. 18:00
Rzeź
14.03.2012
godz. 18:00
Rzeź

reżyseria: Roman Polański
występują: Jodie Foster, Kate Winslet, Christoph Waltz, John C. Reilly
szczegóły: dramat, Niemcy, Francja, Polska, 2011, 79 min.


„Rzeź” to entuzjastycznie przyjęta na festiwalu w Wenecji ekranizacja sztuki Yasminy Rezy „Bóg mordu”, która od wielu sezonów przyciąga tłumy rozentuzjazmowanych widzów do renomowanych teatrów po obu stronach Atlantyku. Dwie nowojorskie pary - Alan (Christopher Waltz nagrodzony Oscarem za kreację w „Bękartach wojny” Quentina Tarantino) i Nancy (Kate Winslet, laureatka Oscara za rolę w „Lektorze”) oraz Michael (nominowany do Oscara za musical „Chicago” John C. Reilly) i Penelope (Jodie Foster, Oscary za role w „Oskarżonych” i „Milczeniu owiec”). Zdawałoby się, że wszystko je łączy. Nienaganne maniery, wysoki standard życia i satysfakcja z uczących się w najlepszych szkołach dzieci. Wszyscy czworo mogą uważać się za elitę amerykańskiej socjety. Kiedy ich dzieci wszczynają bójkę, na pozór niewinne spotkanie rodziców, zorganizowane celem wyjaśnienia sprawy, przerodzi się w lawinę potyczek i wzajemnych złośliwości. W tym piekielnie zabawnym pojedynku stawką będzie dobre imię i status każdego z uczestników. Nic zatem dziwnego, że wytrawni przeciwnicy dopuszczą się ciosów poniżej pasa. Wkrótce wyjdą na jaw głęboko skrywane tajemnice, a gdy więzy małżeńskie ulegną zaskakującemu rozluźnieniu, okaże się, że w nowoczesnym związku wszystkie chwyty są dozwolone.

Roman Polański zebrał na planie „Rzezi” nie tylko aktorską śmietankę Hollywood, ale także najwybitniejszych twórców współczesnego kina. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman - nagrodzony Cezarem oraz Europejską Nagrodą Filmową, a także nominowany do Oscara i BAFTY za „Pianistę”. Muzykę do filmu skomponował sam Alexandre Desplat, scenografię zaprojektował laureat nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za „Ojca chrzestnego II” - Dean Tavoularis, a za montaż „Rzezi” odpowiada trzykrotny zdobywca Cezara - Hervé de Luze („Autor widmo”, „Nie mów nikomu”, „Pianista”).

Nie tylko najzabawniejszy film w jego karierze, ale i koncert gry aktorskiej. Polański zasługuje na uznanie za sposób, w jaki odczarował ekranowe wizerunki swoich gwiazd. Po sukcesie „Bękartów wojny" wydawało się, że Christopher Waltz do końca życia będzie wcielał się w kolejne wersje Hansa Landy. W „Rzezi" Austriakowi udaje się wreszcie uciec od demonicznego pułkownika – gra na niższych tonach i unika markowych spojrzeń psychopaty ze szklaneczką odtłuszczonej latte. Jodie Foster już dawno nie miała w sobie tyle ognia, John C. Reilly – choć początkowo wygląda na poczciwego misia – pokazuje kły, a Kate Winslet (chyba pierwszy raz od czasu epizodu w „Statystach") popisuje się talentem komicznym. (...) Dowcipne dialogi przypominają zazwyczaj serie z pistoletu maszynowego. Jak ktoś chce, będzie mógł wyłowić z tego filmu parę niewesołych obserwacji dotyczących kondycji zachodniej klasy średniej. Reszta widzów powinna się po prostu dobrze bawić - Łukasz Muszyński, Filmweb.

To triumf formy i triumf Polańskiego, jego reżyserii, jego spojrzenia. (...) Kamera jest jednym z bohaterów "Rzezi". Sprawia, że widz w trakcie rozmowy czworga rodziców popada w chaos. Doznajemy zawrotu głowy, nieustannie zbijani z tropu, chcąc osądzić uczestników tej walki i instynktownie szukając racji którejś ze stron. Tymczasem to sytuacja ma rację. Farsohorror napędza się sam, wśród śmiechu widowni - Tadeusz Sobolewski, "Gazeta Wyborcza".

Na widowni śmiech nie milknie (...). Aktorzy, obserwowani wirtuozerską kamerą Pawła Edelmana, dają popis gry. W ciągu 80 minut przechodzą od śmiechu do rozpaczy i ujawniają prawdziwe charaktery postaci.(...) „Rzeź" ma intensywność obrazów takich jak „Kto się boi Virginii Woolf". Roman Polański przypomniał, że aby w kinie przykuć uwagę widzów, wystarczy czasem kilka osób i prawda, którą czuje się w każdym kadrze - Barbara Hollender, "Rzeczpospolita".



Opis i materiały dystrybutora Kino Świat

16.03 - 21.03
 
Sponsoring
cena: 10 zł
zobacz opis
16.03.2012
godz. 18:00
Sponsoring
17.03.2012
godz. 16:00
Sponsoring
godz. 18:00
Sponsoring
18.03.2012
godz. 16:00
Sponsoring
godz. 18:00
Sponsoring
19.03.2012
godz. 18:00
Sponsoring
20.03.2012
godz. 18:00
Sponsoring
21.03.2012
godz. 18:00
Sponsoring

reżyseria: Małgorzata Szumowska
występują: Juliette Binoche, Joanna Kulig, Krystyna Janda
szczegóły: dramat, Francja, Polska, Niemcy, 2011, 100 min.
ograniczenia wiekowe: 15+


Sceny z życia paryskich studentek dorabiających sobie prostytucją - w obiektywie Małgorzaty Szumowskiej, autorki "33 scen z życia" - jednego z najczęściej nagradzanych polskich filmów ostatnich lat. Anna (Juliette Binoche - "Trzy kolory", "Angielski pacjent", "Ukryte"), dobrze sytuowana dziennikarka, przygotowuje artykuł na temat prostytucji wśród studentek. W trakcie pracy nad materiałem poznaje dwie sprzedające swoje ciała dziewczyny - Charlotte (Anais Demoustier) i Alicję (Joanna Kulig), które wprowadzają ją w świat płatnej miłości. Odstręczający, ale też - ku zaskoczeniu Anny - na swój sposób pociągający.



Opis i materiały dystrybutora Kino Świat

16.03 - 21.03
 
Faust
cena: 10 zł
zobacz opis
16.03.2012
godz. 20:00
Faust
17.03.2012
godz. 20:00
Faust
18.03.2012
godz. 20:00
Faust
19.03.2012
godz. 20:00
Faust
20.03.2012
godz. 20:00
Faust
21.03.2012
godz. 20:00
Faust

reżyseria: Aleksandr Sokurov
występują: Johannes Zeiler, Anton Adasiński, Isolda Dychauk
szczegóły: dramat, Rosja, 2011, 134 min.


Aleksander Sokurow, swobodnie zainspirowany opowieścią Goethego, radykalnie reinterpretuje dobrze znany mit. Faust jest u niego myślicielem, buntownikiem i pionierem, ale też anonimowym człowiekiem z krwi i kości, napędzanym przez impulsy chciwości oraz żądzy. To ostatnia część tetralogii Sokurowa o ludziach władzy. Bohaterami poprzednich byli Hitler, Lenin i japoński cesarz Hirohito. Symboliczna postać z ostatniej produkcji autora "Rosyjskiej arki" dopełnia galerii postaci wielkich hazardzistów, którzy przegrali najważniejsze zakłady w swoim życiu. Niemniej, Faust poniekąd wydaje się nie na miejscu w tej galerii portretów – stanowi niemal wyciągniętą z lamusa postać literacką. Co go łączy z tymi realnymi postaciami, będącymi niegdyś u szczytu władzy? Miłość do słów, którym łatwo zawierzyć i patologiczny brak poczucia szczęścia w codziennym życiu. Zło się powiela, a Goethe uchwycił jego esencję: Najniebezpieczniejsi są ci, którzy nie mają nic do stracenia. "Faust" nie jest też adaptacją tragedii Goethego w zwyczajnym znaczeniu tego słowa. Reżyser stara się czytać między wierszami utworu. Jaki jest kolor świata sprzyjającego narodzinom wielkich idei? Jak on pachnie? W rzeczywistości Fausta panuje zaduch - plany zburzenia globalnego porządku rodzą się w ciasnej przestrzeni, w której drepcze bohater. Warto dodać, że film zdobył główną nagrodę na festiwalu w Wenecji, a także został uhonorowany Nagrodą Publiczności podczas ostatniej edycji Sputnika.

Opis i materiały dystrybutora Aurora Films
23.03 - 28.03
 
Wstyd
cena: 10 zł
zobacz opis
23.03.2012
godz. 20:15
Wstyd
24.03.2012
godz. 16:00
Wstyd
godz. 20:15
Wstyd
25.03.2012
godz. 16:00
Wstyd
godz. 20:15
Wstyd
26.03.2012
godz. 20:15
Wstyd
27.03.2012
godz. 20:15
Wstyd
28.03.2012
godz. 20:15
Wstyd

reżyseria: Steve McQueen
występują: Michael Fassbender, Carey Mulligan
szczegóły: dramat, Wielka Brytania, 2011, 101 min.
ograniczenia wiekowe: 18+


Brian (Michael Fassbender - "Głód", "Bękarty wojny"), 30-latek, atrakcyjny singiel z Nowego Jorku nie potrafi zapanować nad swym życiem erotycznym. Sytuacja jeszcze bardziej wymyka się spod kontroli, kiedy niespodziewanie wprowadza się do niego siostra (Carey Mulligan - "Drive", "Była sobie dziewczyna"). Nominowany do Złotych Globów, pulsujący emocjami dramat erotyczny Steve'a McQueena bada naturę seksu, bliskości i związków we współczesnym świecie. Ten nakręcony w Nowym Jorku film to już kolejne spotkanie reżysera z aktorem Michaelem Fassbenderem. Podobnie jak w debiutanckim „Głodzie”, w swojej nowej produkcji twórca skupia się na złożonej relacji człowieka z własną cielesnością. Poszerza jednak pole zainteresowania, próbując na przykładzie historii Brandona, pokazać zmieniający się charakter kontaktów międzyludzkich. "Wstyd" może poszczycić się obszerną listą festiwalowych nominacji i wyróżnień. Zdobył między innymi nagrody w Wenecji, w Wielkiej Brytanii czy Los Angeles.

Uwaga! Film przeznaczony wyłącznie dla dorosłej publiczności.



Opis i materiały dystrybutora Gutek Film

23.03 - 28.03
 
Obca
cena: 10 zł
zobacz opis
23.03.2012
godz. 18:00
Obca
24.03.2012
godz. 18:00
Obca
25.03.2012
godz. 18:00
Obca
26.03.2012
godz. 18:00
Obca
27.03.2012
godz. 18:00
Obca
28.03.2012
godz. 18:00
Obca

reżyseria: Feo Aladag
występują: Sibel Kekilli, Nizam Schiller, Derya Alabora
szczegóły: dramat, Niemcy, 2010, 119 min.


Umay chce uciec od maltretującego ją męża. Pakuje rzeczy swoje i swojego synka do małej torby, by wyruszyć z Turcji do Niemiec. Łudzi się, że mieszkająca tam rodzina zrozumie jej decyzję i pomoże w rozpoczęciu nowego życia. Cokolwiek się stanie, nie wolno ci oddzielić syna od ojca - sprowadza ją na ziemię matka. Ojciec nie widzi cierpienia córki tylko ujmę na honorze bliskich. W oczach rodziców małżeństwo to związek na dobre i na złe. Nie jest ważne, czy cementowany zaufaniem, czy strachem - musi trwać. Kiedy dziewczyna nie wierzy już w znalezienie oparcia, decyduje się na kolejną ucieczkę... Bohaterka "Obcej" jest gotowa odejść od wpajanych tradycji, zakochać się, a następnie zacząć budować nowy dom dla siebie, swojego syna i nowej miłości. W pewnym momencie jednak dochodzi do niej, że jest już na to za późno. Aladag, z pewnością nie podziela przekonań tureckich tradycjonalistów, jednak stara się przedstawiać ich racje z taktem i zrozumieniem dla tragicznego dylematu, jaki przyszło im rozwiązać. Jako ludzie Zachodu w naturalny sposób sympatyzujemy z dążeniem Umay do samostanowienia i szczęścia. Dzięki subtelnej grze aktorskiej Sibel Kekilli, którą pamiętamy także z doskonałego „Głową w mur” Fatiha Akina, potrafimy jednak wniknąć również w tę część jej osoby, która jest dla nas kulturowo obca. Obca, a przecież tak bliska - pisze Kasia Nowakowska ("Dziennik"). Film Feo Aladag zdobył Nagrodę Specjalną na festiwalu w Berlinie (2010) i został okrzyknięty przez krytykę jedną z ciekawszych propozycji programowych tego wydarzenia. Wyświetlany był również w Sekcji Odkrycia na Warszawskim Festiwalu Filmowym i walczył o Europejską Nagrodę Filmową. Dopiero teraz wszedł do regularnej dystrybucji w Polsce.



Opis i materiały dystrybutora Vivarto


30.03 - 04.04
 
Dokąd teraz? (PREMIERA!)
cena: 10 zł
zobacz opis
30.03.2012
godz. 20:00
Dokąd teraz?
31.03.2012
godz. 16:00
Dokąd teraz?
godz. 20:00
Dokąd teraz?
01.04.2012
godz. 16:00
Dokąd teraz?
godz. 20:00
Dokąd teraz?
02.04.2012
godz. 20:00
Dokąd teraz?
03.04.2012
godz. 20:00
Dokąd teraz?
04.04.2012
godz. 20:00
Dokąd teraz?

reżyseria: Nadine Labaki
występują: Claude Moussawbaa, Leyla Hakim, Nadine Labaki
szczegóły: komediodramat, Francja, Liban, 2011, 100 min.


Najnowszy obraz Nadine Labaki - reżyserki kobiecego przeboju „Karmel”. Nagrodzona przez publiczność festiwalową w Toronto, San Sebastian i Oslo ciepła oraz zabawna opowieść o tym, że na każdy męski konflikt można znaleźć kobiecy sposób. Takla, Yvonne i Amale żyją razem ze swoimi rodzinami w niewielkiej libańskiej wiosce. Kiedy w ich kraju wybucha wojna domowa, postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Choć dzieli je religia i zwyczaje, mają wspólny cel – okiełznać męski testosteron, przynajmniej na lokalną skalę. Ukraińskie prostytutki, ciasto z haszyszem, boska ingerencja – kobieca wyobraźnia podsunie im zaskakujące rozwiązania...

W 2012 roku film był libańskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny. Wcześniej otrzymał natomiast Nagrodę Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes. Na ekrany polskich kin wchodzi 30 marca - seanse w Klubie Filmowym to jedne z pokazów premierowych.



Opis i materiały dystrybutora Best Film

30.03 - 04.04
 
Skowyt (PREMIERA!)
cena: 10 zł
zobacz opis
30.03.2012
godz. 18:00
Skowyt
31.03.2012
godz. 18:00
Skowyt
01.04.2012
godz. 18:00
Skowyt
02.04.2012
godz. 18:00
Skowyt
03.04.2012
godz. 18:00
Skowyt
04.04.2012
godz. 18:00
Skowyt

reżyseria: Rob Epstein, Jeffrey Friedman
występują: James Franco, Mary-Louise Parker, Jon Hamm
szczegóły: dramat, USA, 2010, 90 min.


James Franco ("127 godzin") w roli młodego Allena Ginsberga, poety i lidera pokolenia bitników. Ginsberg wspomina swoje podróże, romanse oraz próby odnalezienia autowyzwolenia, które doprowadziły do powstania jego najsłynniejszego dzieła - wiersza „Skowyt”. W międzyczasie w San Francisco toczy się proces przeciw wydawcy „Skowytu”. Prokurator stara się doprowadzić do zakazu rozpowszechniania utworu, podczas gdy obrońca argumentuje, że dzieło jest wyrazem wolności słowa, a wszelkie użyte w nim wulgaryzmy – przejawem ekspresji twórczej. W miarę przesłuchań kolejnych świadków postępowanie przybiera kolejno najróżniejsze formy - od groteskowej po prawdziwie poruszającą. Film duetu Epstein - Friedman to obraz artysty-renegata, przełamującego bariery, by znaleźć odkupienie i miłość, a także pobudzającą wyobraźnię „przejażdżką” po proroczym wierszu, który poruszył pokolenie i odbił się szerokim echem na całym świecie.

„Skowyt” bierze na warsztat arcydzieło i sprawia, że ono ożywa - New York Times.

5 gwiazdek: Bez wątpienia odważny, zaangażowany i pomysłowy - Los Angeles Times.

Franco genialnie oddaje pompatyczną radość poety, wielkomiejskiego intelektualisty. Jest jak rabin, puszczający wodze fantazji w bitnikowskim światku. Na pewno nie jest to typowy film biograficzny - Entertainment Weekly.



Opis i materiały dystrybutora Mayfly

projekt: pakulski.info